آکاآپ: امروز 9 آبان ماه, مصادف با تاریخ تولد یا تاریخ درگذشت برخی از هنرمندان,بازیگران، بازکنان و خیلی از چهره های مشهور ایرانی می باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به چهره های مشهور ایرانی علاقه مندید و دوست دارید که بدانید کدام یک از چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 9 آبان ماه بدنیا آمده یا در گذشته اند. در ادامه ی این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشید

این چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 9 آبان ماه متولد شده اند...

پرستو صالحی

پرستو صالحی با نام اصلی الهام صالحی سیاوشانی (متولد ۹ آبان ۱۳۵۶ در تهران) بازیگر ایرانی است.

Image result for ‫پرستو صالحی‬‎

مادرش خانه‌دار است و پدرش تکنسین مهمات سازی ارتش، که ۹ فروردین ۱۳۸۷ درگذشت. یک برادر به نام امیرشاهین دارد که مهندس کامپیوتر است و همسر برادرش مارال باغ‌شیرین، مهندس الکترونیک است. پرستو صالحی دانشجوی انصرافی رشته نمایش است. وی در حال حاضر با مادرش زندگی می کند.

اسطوره‌هایش محمدعلی فردین، ناصر حجازی، داریوش اقبالی، بهرام بیضایی و ... هستند و عاشق گل نرگس، دریا، ماه، شعر و البته سینما است. فعالیت هنری خود را از سال ۱۳۷۵ با کار تئاتر آغاز نموده و اولین نقش بلندش را در سریال محاکمه به کارگردانی حسن هدایت ایفا کرده‌است. مُعرِفش به آن کار، استاد گریمش فرهنگ معیری بوده که دوره گریم را هم نزد خود ایشان گذرانده‌است.او پس از بازی در سریال تلویزیونی زیر آسمان شهر به شهرت رسید.

همچنین، پرستو صالحی به همراه برادرش، امیر صالحی، با حضور در هجدهمین قسمت از برنامه ماه عسل در رمضان سال ۱۳۹۵ از اعتیاد پدرش به مواد مخدر پرده برداشت و گفت: «دردسرهای زندگی ما، از یک منقل و دوست‌های پدرم شروع شد که انتهاش به اینجا ختم شد. سرطانی بود که در زندگی ما افتاد و خوشبختی خانواده من را گرفت. مادرم اولین بار که متوجه شد پدرم معتاد است، آن موقع من ۸ سالم بود».

برادر وی امیر نیز افزود: «از مرکز توجه پدرم دور شدیم. فقط پدرم با دوستان دور هم بودند و بیشتر در مسافرت‌ها این کار را انجام می‌دادند و اسمش را می‌گذاشتند تفریح».صالحی خطاب به خانواده و مخاطبان این برنامه گفت: «نیومدم که بگم پدرم بد است، آمدم بگم که اعتیاد پدرم را از من گرفت». وی بارها اعلام کرده که یک استقلالی هست.

محمد جعفر کامبوزیا 

محمد جعفر کامبوزیا (زاده ۹ آبان ۱۳۳۹ در زاهدان) شطرنج‌باز ایرانی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی شطرنج (فیده) و رئیس فدراسیون شطرنج ایران بین سالهای ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۲ و ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۳ است.

Image result for ‫محمدجعفر کامبوزیا‬‎

در دوران مدیریت وی، شطرنجِ ایران در سطح بین‌المللی به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت، همچنین در سال ۲۰۰۰ میلادی، فدراسیون شطرنج توانست برای نخستین بار میزبانیِ مسابقات قهرمانی شطرنج جهان را در شهر تهران برگزار کند که با غلبهٔ ویسواناتان آناند بر الکسی شیروف در بخش فینال به پایان رسید. وی در تاریخ چهارم تیرماه ۱۳۹۲ به عنوان عضو هیئت مدیرهٔ باشگاه فوتبال پرسپولیس تهران انتخاب شد، اما در ۲۷ تیرماه برای اجتناب از ادامه حواشی، از سمت خود کناره گیری کرد.

محمد جعفر کامبوزیا سابقهٔ ریاست اداره فنی مهندسیِ سازمان تربیت بدنی در دورهٔ اصلاحات به ریاست مصطفی هاشمی‌طبا، ریاست هیئت فوتبال گیلان و نیز ریاست اداره مسکن و شهرسازی استانهای ایلام و گیلان را هم در کارنامه خود دارد. وی در رشته مهندسی راه و ساختمان تحصیل کرده است و در تمام استان‌های ایران خانه‌های شطرنج را راه اندازی کرده که معماریِ این ساختمان‌ها به شکلِ مهره رخ شطرنج طراحی و اجرا شده است. وی همچنین فرزند امیرتوکل کامبوزیا، از نویسندگان و فعالان سیاسیِ معاصر ایران می‌باشد.