آکاآپ: امروز 15 مهر ماه, مصادف با تاریخ تولد یا تاریخ درگذشت برخی از هنرمندان,بازیگران، بازکنان و خیلی از چهره های مشهور ایرانی می باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به چهره های مشهور ایرانی علاقه مندید و دوست دارید که بدانید کدام یک از چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 15 مهر ماه بدنیا آمده یا در گذشته اند. در ادامه ی این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشید

این چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 15 مهر ماه متولد شده اند...

سلیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی 

سلیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی (۱۵ مهر ۱۳۱۵- ۲ آذر ۱۳۹۵) یکی از مداحان ایرانی به زبان‌های ترکی، فارسی و عربی بود که در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در محلهٔ تازه‌شهر اردبیل زاده شد.

Image result for ‫سلیم موذن زاده اردبیلی‬‎

وی که بیش‌تر نوحه‌هایی را به زبان ترکی آذربایجانی خوانده، به زبان‌های فارسی و عربی نیز تسلط داشت. پدرش شیخ عبدالکریم مؤذن اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران است و برادرش رحیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی نیز از مؤذنان اسلامی است.استاد موذن زاده سال‌های جوانی و میانسالی در ایام دههٔ محرم بیشتر در مساجد وحسینیه‌های شهرهای اردبیل،تبریز و گرمی(مغان) و در دهه‌های آخر عمر گرانبارشان در مساجدتهران به مداحی و نوحه خوانی پرداخته است.وی در هشتادسالگی بر اثر کهولت سن درگذشت. از بهترین آثارش میتوان به روضه نام حسین ، اذان حزین و من نوکرم من آقا سنه قربان آقا اشاره کرد.

سهراب سپهری

سهراب سپهری (۱۵ یا ۱۴ مهر ۱۳۰۷ قم – ۱ اردیبهشت ۱۳۵۹ تهران) شاعر، نویسنده و نقاش اهل ایران بود.

Related image

سهراب سپهری، در ۱۵ مهرماه ۱۳۰۷، در قم، به دنیا آمد. پدربزرگش میرزا نصرالله خان سپهری نخستین رئیس تلگراف‌خانه کاشان بود. پدرش اسدالله و مادرش ماه جبین نام داشتند که هر دو اهل هنر و شعر بودند.

دورهٔ ابتدایی را در دبستان خیام کاشان (۱۳۱۹)، و متوسّطه را در دبیرستان پهلوی کاشان گذراند و پس از فارغ‌التحصیلی در خرداد ۱۳۲۲ در دورهٔ دوسالهٔ دانش‌سرای مقدماتی پسران، به استخدام ادارهٔ فرهنگ کاشان درآمد. در شهریور ۱۳۲۷ در امتحانات ششم ادبی شرکت نمود و دیپلم دوره دبیرستان خود را دریافت کرد. سپس به تهران آمد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم‌زمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از ۸ ماه استعفا داد. سپهری در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعهٔ شعر نیمایی خود را به نام مرگ رنگ منتشر کرد. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ‌التحصیل شد و نشان درجه اول علمی را دریافت کرد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعهٔ شعر خود را با عنوان زندگی خواب‌ها منتشر کرد. در آذر ۱۳۳۳ در ادارهٔ کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه‌ها شروع به کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به تدریس می‌پرداخت.

سهراب به فرهنگ مشرق‌زمین علاقه خاصی داشت و سفرهایی به هندوستان، پاکستان، افغانستان، ژاپن و چین داشت. مدتی در ژاپن زندگی کرد و هنر «حکاکی روی چوب» را در آنجا فراگرفت. همچنین به شعر کهن سایر زبان‌ها نیز علاقه داشت؛ از این رو ترجمه‌هایی از شعرهای کهن چینی و ژاپنی انجام داد.

در مرداد ۱۳۳۶ از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت. ضمناً در مدرسهٔ هنرهای زیبای پاریس در رشتهٔ لیتوگرافی نام‌نویسی کرد. در دورانی که به اتفاق حسین زنده‌رودی در پاریس بود بورس تحصیلی‌اش قطع شد و برای تأمین خرج‌های زندگی و ماندن بیشتر در فرانسه و ادامهٔ نقاشی، مجبور به کار شد و برای پاک کردن شیشهٔ آپارتمان‌ها، گاهی از ساختمان‌های بیست طبقه آویزان می‌شد.

وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه‌ها به معرض نمایش می‌گذاشت. حضور در نمایشگاه‌های نقاشی همچنان تا پایان عمر وی ادامه داشت. سهراب سپهری مدتی در اداره کل اطلاعات وزارت کشاورزی با سمت سرپرست سازمان سمعی و بصری در سال ۱۳۳۷ مشغول به کار شد. از مهر ۱۳۴۰ نیز شروع به تدریس در هنرکدهٔ هنرهای تزیینی تهران نمود. پدر وی که به بیماری فلج مبتلا بود، در سال ۱۳۴۱ فوت کرد. در اسفند همین سال بود که از کلیهٔ مشاغل دولتی به کلی کناره‌گیری کرد. پس از این سهراب با حضور فعال‌تر در زمینه شعر و نقاشی آثار بیشتری آفرید و راه خویش را پیدا کرد. وی با سفر به کشورهای مختلف ضمن آشنایی با فرهنگ و هنرشان نمایشگاه‌های بیشتری را برگزار نمود.

در سالیان آغازین دههٔ ۱۳۴۰ سپهری همراهِ داریوش آشوری به ترجمهٔ پاره‌هایی از مقالات و نمایشنامه‌های ژاپنی از روی نسخهٔ فرانسوی کمک کردند که در سال ۱۳۴۳ در کتابِ نمایش در ژاپن بهرام بیضایی چاپ شد.

سهراب هنرمندی جستجوگر، تنها، کمال طلب، فروتن و خجول بود که دیدگاه انسان مدارانه‌اش بسیار گسترده و فراگیر بود. از این رو آثار وی همیشه با نقد و بررسی‌هایی همراه بوده‌اند. برخی از کتاب‌های او چنین می‌باشند: «تا انتها حضور»، «سهراب مرغ مهاجر» و «هنوز در سفرم»، «بیدل، سپهری و سبک هندی»، «تفسیر حجم سبز»، «حافظ پدر، سهراب سپهری پسر، حافظان کنگره»، «نیلوفر خاموش: نظری به شعر سهراب سپهری» و «نگاهی به سهراب سپهری».

مریم پالیزبان

مریم پالیزبان (۱۵ مهر ۱۳۶۰ در ارومیه) بازیگر سینما و تئاتر و شاعر اهل ایران است.

Image result for ‫مریم پالیزبان‬‎

پالیزبان دانش‌آموخته رشته هنرهای نمایشی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است. او بازیگر فیلم تحسین شده نفس عمیق و نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول در بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر برای همین فیلم بوده‌است. مریم پالیزبان هم‌اکنون مشغول گذراندن دوره دکترای تئاتر در دانشگاه Freie Universität برلین است.

رضا کرم رضایی

رضا کرم‌رضایی (زاده ۱۵ مهر ۱۳۱۶ - درگذشته ۱۴ فروردین ۱۳۸۹) بازیگر، نمایش‌نامه‌نویس و کارگردان و مترجم ایرانی بود.

Image result for ‫رضا کرم رضایی‬‎

رضا کرم‌رضایی در سال ۱۳۱۶ در سنقرآباد در شهرستان هرسین واقع در استان کرمانشاه متولد شد. مادرش بعد از به دنیا آمدن رضا بلافاصله از دنیا رفت و پدرش که عیار بوده او را در روستایی نزد دایه‌ای اهل همان ولایت سپرد تا رضا را بزرگ کند. پدر رضا چند سال بعد برای دفاع از یک روستا در مقابل راهزنان استخدام می‌شود و در جدال با راهزنان گلوله می‌خورد و کشته می‌شود. دایی رضا که راننده کامیون بود او را به تهران می‌آورد و بزرگ می‌کند.

اولین جرقه‌های بازیگری زمانی در ذهن کرم رضایی به وجود می‌آید که صاحب‌خانه بلیط تئاتری به او می‌دهد. تئاتری که دختر صاحبخانه هم در آن بازی می‌کند. کرم رضایی در آن تئاتر صحنه‌ای می‌بیند که او را منقلب می‌کند و باعث می‌شود به بازیگری علاقه‌مند شود.

کرم رضایی چند سال بعد امتحان داد در هنرستان هنرپیشگی پذیرفته شد و زیر نظر اساتیدی مثل مهدی نامدار، علی اصغر گرمسیری، مهدی مصیری، مطیع الدوله حجازی، دکتر نصر، ناظر زاده کرمانی، ابوالقاسم جنتی عطایی، معزالدیوان فکری و اساتید دیگر بازیگری را فرا گرفت و هم زمان به عنوان کارمند به استخدام اداره موتوری ارتش درآمد. کرم رضایی برای ادامه تحصیل تصمیم می‌گیرد به خارج برود. به همین منظور آلمان را انتخاب را می‌کند. حضور در آلمان و فعالیت به عنوان دانشجو او را بیشتر از قبل با آثار برشت آشنا می‌کند و کرم رضایی شیفته برتولت برشت و تئاتر او می‌شود. کرم رضایی در آلمان در استودیو باواریا فیلم در کنار ایرج زهری و اسماعیل شنگله کار می‌کند و پس از آن به ایران بازمی‌گردد.

کرم رضایی پس از انقلاب فعالیت خود را ادامه داد و اولین نمایش خود را با اقتباس آزادی از «شاه می‌میرد» اوژن یونسکو روی صحنه برد. کرم رضایی اداره تئاتر خیلی در تلاش بود که کار او را تعطیل کند. در نهایت گذر کرم رضایی هم به دادگاه انقلاب می‌افتد. کرم رضایی مدتی هم در سینما و تلویزیون ممنوع التصویر بود.

وی نیم‌قرن به‌طور مستمر در تئاتر و تلویزیون و سینما و در زمینه‌های مختلف بازیگری، کارگردانی، نویسندگی و ترجمه ادبیات نمایشی فعالیت داشت و فارغ‌التحصیل کالج تئاتر و فیلم در آلمان غربی بود.

مهرداد جماعتی

مهرداد جماعتی (زاده ۱۵ مهر ۱۳۶۸ - ایذه) بازیکن فوتبال اهل ایران است. او هم‌اکنون بازیکن باشگاه فوتبال قشقایی است

Image result for ‫مهرداد جماعتی‬‎