آکاآپ: امروز 16 بهمن ماه, مصادف با تاریخ تولد یا تاریخ درگذشت برخی از هنرمندان,بازیگران، بازکنان و خیلی از چهره های مشهور ایرانی می باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به چهره های مشهور ایرانی علاقه مندید و دوست دارید که بدانید کدام یک از چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 16 بهمن ماه بدنیا آمده یا در گذشته اند. در ادامه ی این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشید

این چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 16 بهمن ماه متولد شده اند...

محمدعلی ساربان

محمدعلی ساربان (زاده ۱۶ بهمن ۱۳۲۶، قزوین) بازیگر سینما، تلویزیون و همچنین کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر اهل ایران است.

Image result for محمدعلی ساربان"

این کارگردان و نویسنده با سابقه تئاتری دارای مدرک کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیبا ،دانشگاه تهران است و در طول بیش از پنج دهه فعالیت های کاریش با بزرگانی نظیر پری صابری ، گلاب آدینه، بیژن مفید، بهروز غریب پور ، ابراهیم حاتمی کیا ، حسن فتحی ، محمد رضا اصلانی ، محمد علی نجفی و عباس جوانمرد همکاری داشته است.

قصه های عامیانه، تمساح ، بیضایی همیشه استاد، هفت خوان رستم، سفر، افعی طلایی، از ماست که بر ماست، خانه بارانی، پرواز بندآن، نابغه ها، گل زرد، اسب سفید، خدمه سبز، تله، نادر شاه ، صبح روشن، ادیپ شهریار، هفت نمایش، کلبه عمو توم، سلطان مار، سوگ سیاوش، رکاب، حلقه سبز و بوعلی سینا از جمله کارهای مهم کارنامه بازیگری ساربان محسوب می شوند .

آیدین نیکخواه بهرامی

آیدین نیکخواه بهرامی (زادهٔ ۱۶ بهمن ۱۳۶۰ در تهران - درگذشتهٔ ۷ دی ۱۳۸۶) یکی از اعضای تیم ملی بسکتبال ایران (پستهای ۳ و ۴ با پیراهن شماره ۹) و باشگاه بسکتبال صباباتری (پیراهن شماره ۸) در لیگ برتر بسکتبال ایران بود.

Image result for آیدین نیکخواه بهرامی"

او نقش بزرگی در قهرمانی تیم ملی بسکتبال ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا و بدست آوردن سهمیه المپیک پکن ۲۰۰۸ داشت. برادر او صمد نیکخواه بهرامی نیز عضو و کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران است.۷ دی ۱۳۸۶، وی در حالی که به همراه نامزد و یکی از دوستانش عازم منزل پدری خود در نوشهر بود، در یک حادثه رانندگی - در منطقه کمربندی نمک آبرود به نوشهر - در اثر جراحات ناشی از برخورد خودروی شخصی‌اش به گارد ریل کنار جاده درگذشت. در این سانحه نامزد وی نیز درگذشت، ولی فرد دیگری که در خودرو بود تنها دچار مصدومیت شدید شد دلیل اصلی مرگ وی رد شدن گارد ریل از سینهٔ وی و دلیل فوت نامزدش قطع شدن شاهرگ وی توسط گارد ریل بود.

داوود حقی

داوود حقی (متولد ۱۶ بهمن ۱۳۵۹) می‌باشد که سابقه بازی در تیم‌های راه آهن، صبای قم و ذوب آهن و پیکان را دارد و اکنون بازنشسته شده او فوتبال خود را از زمین های خاکی خزانه بخارایی در تیم سه شهید زیر نظر حسین غلامی و سپس در تیم شاهین علی آباد زیر نظر علی فاتحی شروع کرد، داود حقی هم اکنون متاهل بوده و دارای دو فرزند می باشد

Image result for داوود حقی"

ایرج صفدری

ایرج صفدری متولد 16 بهمن 1317، چهره پرداز و بازیگر سینمای کشورمان است. شروع فعالیت هنری وی از دوران نوجوانی از سال 1332 در تئاترهای پارس ، نصر ، دهقان و در ادامه در تهران مصور کوچولوها به فعالیت خود ادامه داد.

Image result for ایرج صفدری"

ایرج صفدری فرزند سوم خانواده، زاده ۱۶ بهمن ۱۳۱۷، تهران می‌باشد. او چهره‌پرداز و بازیگر سینما اهل ایران است. شروع فعالیت هنری وی از دوران نوجوانی از سال ۱۳۳۲ در تئاترهای پارس، نصر، دهقان و در ادامه در تهران مصور کوچولوها به فعالیت خود ادامه داد. در طی این دوران با افرادی چون آقایان دکتر فتح‌الله والا (مدیر وقت اداره نمایش و تئاتر نصر)، دکتر شروان، دکتر کوشان، سارنگ، استادنصرت‌الله محتشم و مهدی رئیس فیروز آشنا شد و از آن پس در جامعه باربد مشغول به کار و ادامه فعالیت شد. از ایشان به عنوان پیشگامان و پیشکسوت‌های صنعت چهره‌پردازی نام برده می‌شود. وی اولین کار رسمی خود را در سال۱۳۳۷ در تئاتر نصر در نمایش مرگ موش به کارگردانی دکتر فتح‌الله والا و در عرصه سینما، سال ۱۳۳۸ در فیلم سینمایی آسمون جل به کارگردانی نصرت‌الله وحدت آغاز کرد. در سال‌های اول انقلاب همسر ایشان به عنوان مجری چهره‌پردازی با ایشان همکاری داشتند و سپس فرزند دوم ایشان عبدالله صفدری به عنوان دستیار، این حرفه را از ایشان آموخته و سپس بطور مستقل مشغول به فعالیت در زمینه چهره پرازی شد. ایشان در کنار حرفه اصلی خود با توجه به شرایط حاکم در فضاهای کاری زمان خود در زمینه‌های دیگری نیز همچون بازیگری، طراحی تیتراژ، جلوه‌های ویژه، طراح صحنه، مدیر تهیه نیز فعالیت داشتند.