آکاآپ امروز 16 تیر ماه, مصادف با تاریخ تولد یا تاریخ درگذشت برخی از هنرمندان,بازیگران، بازکنان و خیلی از چهره های مشهور ایرانی می باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به چهره های مشهور ایرانی علاقه مندید و دوست دارید که بدانید کدام یک از چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 16 تیر ماه بدنیا آمده یا در گذشته اند. در ادامه ی این مقاله از مجموعه مقالات آکاآپ, با ما همراه باشید.

این چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 16 تیرماه ماه متولد شده اند...

 

امیررضا طاری معروف به رضایا

امیررضا طاری ملقب به رضایا (زادهٔ ۱۶ تیر ۱۳۶۵ - ساری) خواننده، آهنگساز و ترانه‌سرای ایرانی است.

Image result for ‫امیررضا طاری‬‎

وی کار خود را از نوجوانی آغاز کرد و پس از جدی شدن فعالیت‌هایش به تهران کوچ کرد. در سال ۱۳۸۵ نامش با آهنگ «نازگل» (با همراهی آرمین ۲ای‌اف‌ام و شاهین فلاکت) بر سر زبان‌ها افتاد. رضایا همچنین با امیر تتلو، حسین تهی و اردلان طعمه نیز همخوانی داشته‌است. دلیل برگزیدن نام رضایا خواست او برای ایجاد پرسش در ذهن بیننده و شنونده بود رضایا یک نام ساده اما سؤال‌انگیز و متفاوت بود.

شهرام کاشانی

شهرام کاشانی با نام هنری شهرام کی (زاده ۱۶ تیر ۱۳۵۳ در رم، ایتالیا) خواننده ایرانی است.

Image result for ‫شهرام کاشانی‬‎

او پسر محمود قربانی همسر سابق گوگوش نیست،محمود قربانی ناپدری شهرام کاشانی است. مادر شهرام کاشانی نیز مانند گوگوش برای مدت کوتاهی با محمود قربانی ازدواج کرد

شهرام کاشانی در دوران نوجوانی ایران را ترک کرد . چند سال را در کشور ترکیه زندگی کرد که به گفته خودش به زبان ترکی مسلط است اصالتا اهل اردبيل ميباشد، (مصاحبه با بهزاد بلور مجرى بى بى سى فارسى) وی در سن هجده سالگی فعالیت خوانندگی را در آمریکا آغار نمود ؛ همچنین مدت سه سال را در دوبی سپری کرده‌است و اکنون در شهر لس آنجلس ، زندگی می‌کند 

بیژن الهی

بیژن الهی شاعر ، مترجم و نقاش سرشناس کشورمان 16 تیر 1324 در تهران متولد شد.

 

Related image

بیژن الهی در تیرماه ۱۳۲۴ در چهارراه حسن‌آباد به دنیا آمد. او در نوجوانی در کلاس‌های نقاشی جواد حمیدی شرکت کرد.

الهی با دعوت فریدون رهنما نخستین شعرش را در شمارهٔ آبان ماه ۱۳۴۳ مجلهٔ طرفه به چاپ رساند. پس از آن با اسماعیل نوری‌علا در انتشار مجلهٔ جزوهٔ شعر همکاری کرد. برخی از ترجمه‌های او درمجلهٔ اندیشه و هنر منتشر شده‌اند. او از شاعران شعر موج نو و شعر دیگر بود. کتاب‌های او از سال ۱۳۹۳ توسط نشر بیدگل در تهران چاپ شد. مسعود کیمیایی و شمیم بهار از دوستان نزدیک او بودند. او در عصر سه‌شنبه ۱۰ آذر ۱۳۸۹ در ۶۵ سالگی در تهران بر اثر عارضه قلبی درگذشت. و در روستای بیجده نو از توابع شهرستان مرزن آباد استان مازندران به خاک سپرده شد. بنا بر وصیتش بر سنگ گور او هیچ نامی حک نشد.