آکاایران: امروز 16 بهمن ماه, مصادف با تاریخ تولد یا تاریخ درگذشت برخی از هنرمندان,بازیگران، بازکنان و خیلی از چهره های مشهور ایرانی می باشد. اگر برایتان جالب است که بدانید کدام یک از چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 16 بهمن ماه بدنیا آمده یا در گذشته اند. در ادامه ی این مقاله از مجموعه مقالات آکاایران, با ما همراه باشید.

این چهره های مشهور ایرانی در تاریخ 16بهمن ماه به دنیا آمده اند...

 

محمدعلی ساربان

محمدعلی ساربان (زاده ۱۶ بهمن ۱۳۲۶، قزوین) بازیگر سینما، تلویزیون و همچنین کارگردان، نویسنده و بازیگر تئاتر اهل ایران است.

این کارگردان و نویسنده با سابقه تئاتری دارای مدرک کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیبا ،دانشگاه تهران است و در طول بیش از پنج دهه فعالیت های کاریش با بزرگانی نظیر پری صابری ، گلاب آدینه، بیژن مفید، بهروز غریب پور ، ابراهیم حاتمی کیا ، حسن فتحی ، محمد رضا اصلانی ، محمد علی نجفی و عباس جوانمرد همکاری داشته است.قصه های عامیانه، تمساح ، بیضایی همیشه استاد، هفت خوان رستم، سفر، افعی طلایی، از ماست که بر ماست، خانه بارانی، پرواز بندآن، نابغه ها، گل زرد، اسب سفید، خدمه سبز، تله، نادر شاه ، صبح روشن، ادیپ شهریار، هفت نمایش، کلبه عمو توم، سلطان مار، سوگ سیاوش، رکاب، حلقه سبز و بوعلی سینا از جمله کارهای مهم کارنامه بازیگری ساربان محسوب می شوند .

ایرج صفدری

ایرج صفدری فرزند سوم خانواده، زاده ۱۶ بهمن ۱۳۱۷، تهران می‌باشد. او چهره‌پرداز و بازیگر سینما اهل ایران است.

Image result for ‫ایرج صفدری‬‎

شروع فعالیت هنری وی از دوران نوجوانی از سال ۱۳۳۲ در تئاترهای پارس، نصر، دهقان و در ادامه در تهران مصور کوچولوها به فعالیت خود ادامه داد. در طی این دوران با افرادی چون آقایان دکتر فتح‌الله والا (مدیر وقت اداره نمایش و تئاتر نصر)، دکتر شروان، دکتر کوشان، سارنگ، استادنصرت‌الله محتشم و مهدی رئیس فیروز آشنا شد و از آن پس در جامعه باربد مشغول به کار و ادامه فعالیت شد. از ایشان به عنوان پیشگامان و پیشکسوت‌های صنعت چهره‌پردازی نام برده می‌شود. وی اولین کار رسمی خود را در سال۱۳۳۷ در تئاتر نصر در نمایش مرگ موش به کارگردانی دکتر فتح‌الله والا و در عرصه سینما، سال ۱۳۳۸ در فیلم سینمایی آسمون جل به کارگردانی نصرت‌الله وحدت آغاز کرد. در سال‌های اول انقلاب همسر ایشان به عنوان مجری چهره‌پردازی با ایشان همکاری داشتند و سپس فرزند دوم ایشان عبدالله صفدری به عنوان دستیار، این حرفه را از ایشان آموخته و سپس بطور مستقل مشغول به فعالیت در زمینه چهره پرازی شد. ایشان در کنار حرفه اصلی خود با توجه به شرایط حاکم در فضاهای کاری زمان خود در زمینه‌های دیگری نیز همچون بازیگری، طراحی تیتراژ، جلوه‌های ویژه، طراح صحنه، مدیر تهیه نیز فعالیت داشتند.

داوود حقی

داوود حقی (متولد ۱۶ بهمن ۱۳۵۹) می‌باشد که سابقه بازی در تیم‌های راه آهن، صبای قم و ذوب آهن و پیکان را دارد 

Related image

داوود حقیاکنون بازنشسته شده او فوتبال خود را از زمين هاي خاكي خزانه بخارايي در تيم سه شهيد زير نظر حسين غلامي و سپس در تيم شاهين علي آباد زير نظر علي فاتحي شروع كرد، داود حقي هم اكنون متاهل بوده و داراي دو فرزند مي باشد

آیدین نیکخواه بهرامی

آیدین نیکخواه بهرامی (زادهٔ ۱۶ بهمن ۱۳۶۰ در تهران - درگذشتهٔ ۷ دی ۱۳۸۶) یکی از اعضای تیم ملی بسکتبال ایران (پستهای ۳ و ۴ با پیراهن شماره ۹) و باشگاه بسکتبال صباباتری (پیراهن شماره ۸) در لیگ برتر بسکتبال ایران بود.

Related image

او نقش بزرگی در قهرمانی تیم ملی بسکتبال ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا و بدست آوردن سهمیه المپیک پکن ۲۰۰۸ داشت.برادر او صمد نیکخواه بهرامی نیز عضو و کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران است.وی در حالی که به همراه نامزد و یکی از دوستانش عازم منزل پدری خود در نوشهر بود، در یک حادثه رانندگی - در منطقه کمربندی نمک آبرود به نوشهر - در اثر جراحات ناشی از برخورد خودروی شخصی‌اش به گارد ریل کنار جاده درگذشت. در این سانحه نامزد وی نیز درگذشت، ولی فرد دیگری که در خودرو بود تنها دچار مصدومیت شدید شد دلیل اصلی مرگ وی رد شدن گارد ریل از سینهٔ وی و دلیل فوت نامزدش قطع شدن شاهرگ وی توسط گارد ریل بود.