آثار چاپ نشده شهریار رونمایی می‌شود

رسول جدیدالاسلام، مدیر موزه استاد شهریار در گفتگو با خبرنگار ما افزود: برخی از این آثار دستنوشته‌های استاد به صورت خوشنویسی و برخی نامه‌ها و مکاتبات شهریار است...

در بین این نامه‌ها می‌توان اولین نامه شهریار به اولین استادش یعنی ملاابراهیم صدری را دید. ملاابراهیم صدری معلم مکتب‌خانه‌ای بود که شهریار در آنجا تحصیل کرد.

در این نامه، شهریار از غریبی و دلتنگی خود در زمان زندگی در تهران سخن گفته است. حالت کلی این نامه به صورت درد دل است. بقیه آثار نیز نامه‌هایی است که مقامات مختلف به استاد نوشته‌اند.

جدیدالاسلام خاطرنشان کرد: تمام نامه‌ها و دستنوشته‌های استاد پس از تحقیق و بررسی‌های به عمل آمده از روستای خشکناب در منطقه حیدر بابا تهیه شده که سازمان اسناد نیز بازسازی این آثار را صورت داده است. این نامه‌ها پس از رونمایی به موزه استاد شهریار انتقال داده می‌شود و در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

مدیر موزه استاد شهریار با اشاره به نامه‌ها و مکاتباتی که درخصوص بازسازی موزه با سازمان میراث فرهنگی استان انجام شده، گفت: طی سال‌های 87 و 88 نامه‌ها و مکاتباتی با سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان مبنی بر ضرورت اعزام کارشناس برای ارزیابی نوع و چگونگی تعمیر و بازسازی موزه انجام شده ولی به این نامه‌نگاری‌ها ترتیب اثر نداده‌اند.

27 شهریور با تلاش جمعی از منتقدان و سیاستمداران دوستدار شهریار در تقویم‌های پارسی، سرانجام با عنوان روز شعر و ادب فارسی نام گرفت. این روز (27 شهریور)‌ سالروز هجرت شهریار به دیار ابدی است.

محمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریار در 25 شهریور سال 1285 در بازارچه میرزا نصرالله تبریز چشم به جهان گشود وی پس از یادگیری مراحل ابتدایی تعلیم و تربیت در مکتب‌خانه راهی تبریز شد و تحصیلات خود را در مدرسه متحده، فیوضات و متوسطه تبریز ادامه داد و پس از آن راهی دارالفنون تهران شد تا پزشکی فرابگیرد اما....

اولین شعر شهریار با بیت «رقیه باجی/ باشم تاجی» و دومین شعر وی نیز با بیت «من گنهکار شدم وای به من/ مردم آزار شدم وای به من» آغاز می‌شود.

از شهریار آثار متعددی به زبان فارسی و ترکی آذربایجانی به‌جا مانده است که از منظومه «حیدربابا» به زبان ترکی به عنوان شاهکار وی یاد می‌شود.

این اثر را مرحوم حسین منزوی به شعر فارسی بازسرایی کرده است. منظومه حیدر بابای شهریار در ادبیات ترکی آذربایجانی جایگاهی برجسته دارد و فراتر از اشعار فارسی قلمداد شده که سال 1333 سروده شده و هم‌اکنون به زبان زنده دنیا از جمله آلمانی، فرانسه، انگلیسی، زبان محلی آمریکای لاتین و... ترجمه شده است.تمام اشعار و دست‌نوشته‌های استاد بیش از هزار عدد است که در میان آنها قرآن نفیسی که سه چهارم آن توسط استاد نوشته شده به چشم می‌خورد.

استاد شهریار در طول عمر خود با شخصیت‌های فرهنگی و هنری همچون بیوک نیک‌اندیش، استاد صبا، استاد دوامی، بدیع‌الزمان فروزان‌فر، شفیعی کدکنی و استاد جلال همایی مراودات و دوستی داشته است.

هم‌اکنون منزل مسکونی وی به موزه استاد شهریار تبدیل شده که به شماره 1000 در فهرست آثار ملی ثبت است.

از استاد شهریار 3 فرزند به جای مانده، 2 دختر و یک پسر. شهرزاد، دختر بزرگ استاد، فارغ‌التحصیل گیاه پزشکی است که ذوق و ادب شاعری را از پدر به ارث برده و مریم دختر دیگرش فارغ‌التحصیل رشته زبان خارجی است و متجاوز از صدها غزل در کارنامه شعری‌اش دارد. هادی بهجت‌تبریزی نیز تحصیلکرده رشته فیزیک است.

شهریار پس از 83 سال زندگی در 27 شهریور ماه سال 1367 در بیمارستان مهر تهران بدرود حیات گفت و در مقبره‌الشعرای سرخاب تبریز، همراه و همسفر 400 ادیب و شاعر ایرانی شد.

از شهریار بشنویم که سرود:

برای ما شعرا نیست مردنی در کار

که شعر را ابدیت نوشته‌اند شعار

ویرایش وتلخیص:آکاایران