– Ahmad Reza Radan

سرتیپ پاسدار احمدرضا رادان (زادهٔ ۱۳۴۲ در اصفهان)، از فرماندهان ارشد نیروی انتظامی و جانشین فرمانده نیروی انتظامی ایران از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۹۳ بود. وی عضویت سپاه پاسداران در زمان جنگ ایران و عراق و فرماندهی نیروی انتظامی تهران را در سوابق خود دارد.

محل تولد : اصفهان

تاریخ تولد : ۱۳۴۲ خورشیدی

لقب : سردار

تابعیت : ایرانی

درجه : سرتیپ پاسدار

فرماندهی : جانشین فرماندهی نیروی انتظامی ایران (۱۳۸۷-۱۳۹۳)

سوابق

او پیش از این، فرماندهی انتظامی استان های سیستان و بلوچستان و خراسان و تهران را در کارنامه کاری خود داشته است.

رادان پس از انتخاب سردار اسکندر مومنی فرمانده وقت خراسان در سال ۱۳۸۲ به فرماندهی انتظامی خراسان منصوب شد.

اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی رادان را پس از بازنشستگی مرتضی طلایی به عنوان رئیس پلیس تهران انتخاب کرد.

وی از فرماندهان و مجریان طرح ارتقای امنیت اجتماعی بود. در این طرح به اصلاح پوشش زنان، بازداشت معتادان و افرادی که اراذل و اوباش خوانده می شدند، بازرسی از کارگاه ها و فروشگاه های لباس و آرایشگاه های مردانه، عکاسی ها و خانه های افراد مجرد اقدام می شد.

مصاحبه وی با برنامه کوله پشتی صداوسیما و انتقادات فرزاد حسنی مجری برنامه از شیوه ی برخورد برخی از پرسنل نیروی انتظامی با جوانان ، بازتاب های فراوانی داشت.

وی همچنین به دلیل نحوه برخورد مأموران نیروی انتظامی با متهمان در بازداشتگاه کهریزک که منجر به کشته شدن چندین نفر شد، مورد انتقاد قرار می گیرد. حتی شایعاتی در مورد شکنجه زندانیان این بازداشتگاه در دوران سردار رادان منتشر شد اما موضوع تکذیب شد.

وی تنها چند روز پس از انتقادی صریح از خودروسازان کشور بابت تولید محصولات بی کیفیت و نا امن ، در تاریخ ۵ خرداد ۱۳۹۳ از سِمت ریاست پلیس تهران برکنار و به سمت ریاست مرکز مطالعات راهبردی ناجا (که تا آن تاریخ هنوز وجود خارجی نداشته است) منسوب شد و سردار حسین اشتری به عنوان جانشین فرمانده ناجا جایگزین وی شد.

عکس احمدرضا رادان

 همسر سردار رادان

بیوگرافی و عکس سردار رادان

 بیوگرافی احمد رضا رادان

 

منبع :