– Abbas Javanmard

عباس جوانمرد (زادهٔ بهمن ۱۳۰۷ در تهران)؛ پژوهشگر، نویسنده، بازیگر و کارگردان تئاتر اهل ایران است.

تولد : بهمن ماه ۱۳۰۷

تهران، ایران

ملیت : ایران ایرانی

پیشه : بازیگر، کارگردان، نویسنده، پژوهشگر

همسر(ها) : نصرت پرتوی

زندگی

عباس جوانمرد تحصیل در رشتهٔ بازیگری را در سال ۱۳۳۲ در «هنرستان هنر پیشگی» در تهران آغاز نمود و سپس در سال ۱۳۳۴ دورهٔ کارگردانی و بازیگری را، زیر نظر پروفسور دیویدسون در دانشگاه تهران گذراند و در همان سال «گروه هنر ملی» را با تنی چند از همفکران خود، در خانه زنده یاد شاهین سرکیسیان بنیان نهاد. در سال ۱۳۳۷ دوره های آموزش گویندگی و کارگردانی را در تلویزیون ملی ایران تشکیل داد و در سال ۱۳۳۹ سازمان تئاترهای تلویزیونی را در قالب شش گروه فعال، پی ریزی نمود.

عباس جوانمرد در زمینه تئاتر و نمایش پزوهش هایی دارد که در برگیرنده ریشه یابی تئاتر اروپا و ایران است و نه فقط در رسانه های فارسی زبان، بلکه در دانشنامه ها، جنبش های هنری و ایران شناسی در سرتاسر جهان به ثبت رسیده و بازتاب داشته است.

او در جوانی قهرمان شنا واترپلو بود و سرپرستی تیم تهران را نیز بر عهده داشت.

گزیدهٔ کارنامه هنری

کارگردانی تئاتر

افعی طلایی (علی نصیریان) (۱۳۳۵)
بلبل سرگشته (علی نصیریان) (۱۳۳۵)
بلبل سرگشته (علی نصیریان) (۱۳۳۶) در فستیوال تئاتر ملی سارا برنارد در پاریس
بلبل سرگشته (علی نصیریان) (۱۳۳۹) در فستیوال تئاتر ملل در پاریس
قصه ماه پنهان (بهرام بیضایی) (۱۳۴۳) در فستیوال تئاتر ملل سارا برنارد پاریس
غروب در دریای غریب (بهرام بیضایی) (۱۳۴۴) در فستیوال تئاتر ملی سارا برنارد پاریس
آلونک (کوروش سلحشور) (۱۳۴۴) در فستیوال تئاتر ملی سارا برنارد پاریس و نیز همان سال در فستیوال تئاتر ملل پاریس
پهلوان اکبر می میرد (بهرام بیضایی) (۱۳۴۵) در فستیوال تئاتر ملی سارا برنارد پاریس و نیز در همان سال در جشنواره های تئاترهای ایرانی در تهران
سگی در خرمن جا (نصرت الله نویدی) (۱۳۴۹) در تماشاخانه سنگلج تهران
تامارزوها (نصرت الله نویدی) (۱۳۵۱) در تماشاخانه سنگلج تهران
قصه ماه پنهان (بهرام بیضایی) (۱۳۵۲) در فستیوال تئاتر جهان سوم در شیراز
غروب در دریای غریب (بهرام بیضایی) (۱۳۵۲) در فستیوال تئاتر جهان سوم در شیراز
آنکه می گوید آری، آنکه می گوید نه (برتولت برشت)
تانیکو (کمپارورنچیکو یوجنیو) (۱۳۶۸) در تورنتو کانادا
غروب در دریای غریب (بهرام بیضایی) (۱۳۶۹) در تورنتو کانادا
شهر آفتاب مهتاب (علی حاتمی)
قصهٔ طلسم حریر و ماهیگیر (علی حاتمی)
مارگریت (آرمان سالاکرو)
همۀ پسران من (آرتور میلر)
موش ها و آدم ها (جان استاینبک)

تلویزیون

سال نام سمت کارگردان توضیحات
۱۳۵۶ مستنطق کارگردان عباس جوانمرد
شاپور قریب
نمایش داده نشد.
۱۳۵۴ شوهر آهو خانم کارگردان عباس جوانمرد بر اساس رمانی از «علی محمد افغانی»
۱۳۵۳ پهلوان سرگردان کارگردان عباس جوانمرد بر اساس داستانی از «میگل د سروانتس»
۱۳۵۲ تله فیلم «در اندوه تولدی دیگر» کارگردان عباس جوانمرد نمایش داده نشد.
۱۳۵۲ تله فیلم «کنار آتش دوست» کارگردان عباس جوانمرد نمایش داده نشد.
۱۳۵۲ تله فیلم «روزی خدا» کارگردان عباس جوانمرد نمایش داده نشد.
۱۳۴۷ تله تئاتر «محاق» کارگردان عباس جوانمرد نویسنده: «اکبر رادی»
۱۳۴۷ تله تئاتر «مسافران» کارگردان عباس جوانمرد نویسنده: «اکبر رادی»
۱۳۴۷ تله تئاتر «مرگ در پائیز» کارگردان عباس جوانمرد نویسنده: «اکبر رادی»
۱۳۴۶ تله تئاتر «تیرک شکسته» کارگردان عباس جوانمرد
۱۳۴۶ تله تئاتر «کدامیک از دو» کارگردان عباس جوانمرد
۱۳۴۵ تله تئاتر «ناقالدی» کارگردان عباس جوانمرد نویسنده: «بهزاد فراهانی»
۱۳۴۴ تله تئاتر «معرکه» کارگردان عباس جوانمرد
۱۳۳۸ تله تئاتر «رسم زمانه عوض شده» کارگردان عباس جوانمرد نویسنده: «جمال میرصادقی»
۱۳۳۷ تله تئاتر «موش ها و آدم ها» کارگردان عباس جوانمرد نویسنده: «جان استاینبک»

کتاب ها

برخی از آثار بچاپ رسیدهٔ او به شرح زیر است:

پیدایی، تجربه ها و کارهای گروه هنر ملی
تکلمه ای بر تعزیه و نمایش ملی
تئاتر، هویت و نمایش ملی
غبار منی، پدرخوانده
نقدی به یک نقد
شهر طلایی

جوایز و افتخارات

۱۳۸۰ – دریافت لوح افتخار از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تجلیل و بزرگداشت چهاردهه خدمات هنری
۱۳۸۱ – دریافت لوح سپاس و برگزاری بزرگداشت توسط «مجمع نمایندگان تئاتر سوره»
۱۳۸۲ – دریافت نشان افتخار و برگزاری بزرگداشت از طرف خانه هنرمندان
۱۳۸۵ – دریافت نشان افتخار و برگزاری بزرگداشت از طرف خانه تئاتر

گفتگو با عباس جوانمرد

از ارزیابی های هنری تا بی انصافی نسبت به هنرمندان پیشکسوت

عباس جوانمرد حرف هایش را با گفتن این نکته و شاید به نوعی گلایه؛ آغاز کرد و گفت: من اولین کسی بودم که به ارزیابی های هنری که در آن زمان توسط وزارت کار و فرازت فرهنگ می خواست انجام شود و به هنرمندان حکم دولتی مانند کارمندها بدهند اعتراض داشتم و مخالف گرفتن پست های دولتی توسط هنرمندان بوده و هستم. باور می کنید که من مطمئنم اگر کسی یک روز به حسین تهرانی می گفت که تو مدیرکل فلان اداره شدی حتما یک سیلی به او می زد.

همان موقع من به نماینده وزارت کار این ها را گفتم و در نتیجه من به عنوان نماینده وزارت فرهنگ و هنر برای بررسی به آن کمیسیون رفتم و این درجه بندی ها پیشنهادات من بوده است. من الان به شما ابلاغیه هایی را نشان می دهم که به من گفتند شما علاوه بر اینکه نماینده ما هستید بعد از تصویب آن مسئول قسمت دوم آن نیز هستید. حالا اینجا چه جوری شده که که خود صاحب عله افتاده تو چاه؟!

من به همراه فخری خوروش، علی نصیریان و عزت الله انتظامی جزو نخستین نفراتی بودم که حکم درجه یک هنری گرفتم اما متاسفانه طی این سال ها من را به عنوان هنرمندان درجه یک نشناختند و این برای من همیشه سوال بوده که چرا باید اینگونه برخورد شود. البته امروز علت این مسئله را متوجه شدم چراکه ابلاغ مدرک درجه یک هنری ما را بزرگانی مثل دکتر هشترودی، دکتر فروغ و… تایید کردند و مثل امروز نبود که به راحتی این امتیازها را به کسی بدهند. در واقع به اینجا که رسیدم قانع شدم چون دیدم افرادی مثل دکتر هشترودی و دکتر فروغ بی خود من را به عنوان هنرمند درجه یک شناختند، بنابراین کسانی که با من چنین برخورد کردند از زمان تا امروز تمام امتیازها را به من بدهکار هستند.
اصلا امروز کسی از حال حسن نوشیروانی، نصرت کریمی و فخری خوروش خبر دارد. حسن شیروانی بزرگ ترین خدمتگزار هنر این مملکت است و به عقیده من آتش پاره هنرهای دراماتیک ایران است. افرادی همچون اقلیم و ثمین باغچه بان و بیژن مفید از شاگردان او هستند. مثلا کسی از خانواده مرحوم علی محمد رجایی خبر دارد. می دانید ارحام صدر، وحدت، ممیزان و… خیلی از هنرمندان مطرح اصفهان از شاگردان او بودند. این افراد خدمات زیادی به هنر این مملکت به خصوص تئاتر کردند. چرا نباید از این همه سال تجربه هنرمندی بی نظیر مثل نصرت کریمی استفاده کرد و چرا باید این همه سال خانه نشین بشود. باور کنید این انسان وقتی حقوق اش را قطع کردند، مجسمه ساخت و فروخت، وقتی اجازه ندادند مجسمه بفروشد باور می کنید که کاکتوس پرورش داد و فروخت. خیلی بی انصافی است که هنرمندی را که عمرش را به پای کارش گذاشته ندید و یا بد دید!

از شازده کوچولو تا اخلاق آرتیستیک

خالق نمایش “بلبل سرگشته” با توصیه خواندن کتاب “شازده کوچولو” به همه تئاتری ها در تعطیلات نوروز گفت: همه می دانیم که “شازده کوچولو” عاشق گل اش است اما نکته جالب اینجاست که وقتی با روباه آشنا می شود، روباره درباره علت عشق او به گلش به شازده کوچولو می گوید طول زمانی هایی که به گل ات با محبت آب دادی برایت این ارزش ها را به وجود آورده که هر وقت اسم گل ات را می شنوی اینقدر شاداب می شوی، این بهای عمری است که پای آن صرف کردی.

من این را به همه می گویم و معتقدم اگر کتاب تاریخ هنر جهان خوانده باشید می بینید که همه بزرگان و نوابغی که از آنها یاد می شود و نام شان ماندگار مانده کسانی هستند که در کنار کارشان اخلاف آرتیستیک داشتند، چراکه اگر هنر همراه با اخلاق آرتیستیک نباشد به سه پول سیاه نمی ارزد. هنرمند اگر اخلاق آرتیستی نداشته باشد بهتر است خود را هنرمند نداند. ما صدها نفر داشتیم که از جهان پهلوان تختی مدال های بیشتری گرفتند اما کسی که تا ابد نامش به نیکی برده می شود غلامرضا تختی است.

هنر چموش تئاتر

موسس گروه هنر ملی از خودش و ما می پرسد؛ بالاخره تئاتر زندگی است یا زندگی تئاتر است؟! و خودش پاسخ داد: واقعیت این است که من هم نمی دانم. اما یادم می آید که یک وزیری که انسان دلسوزی بود روزی به من گفت فلانی هیچ هنری در دنیا چموش تر از تئاتر نیست و واقعا هم درست می گفت چون در سینما پشت میز تدوین می توان هر کاری کرد اما تئاتر را نمی توان کات کرد و برید. اهمیت کار تئاتر در این است که نادرستی و پلشتی در آن جایی باز نمی کند البته در تمام هنرها چنین است اما در تئاتر چون زنده است و هنرمند آن را زندگی می کند هیچ خدعه و نیرنگی نمی توان وارد کرد چون حتما رسوا می شود.

از اهمیت آزادی تا رادارهای جامعه

جوانمرد معتقدم نیست که آدم ها بی تاثیر باشند و گفت: هنر ما دشمن جان ماست و ما در آتش مهر خدایی می سوزیم، اگر این واقعیت باشد و هنرمند نتواند تاثیرگذار باشد، چرا عمرش را هدر بدهد؟! مهم تر اینکه هنرمند اگر آزادی عمل و اندیشه نداشته باشد تئاتر مانند پیکره ای می شود که خون در بدن ندارد و بد به حال دولتی که جلوی رادارها و چشم های بینای جامعه یعنی هنرمندان را بگیرد. رادار به عنوان شاهدی است که همه چیز را می بیند و از وقایع خبر می دهد و هشدار می دهد، عینا کاری که تئاتر باید بکند و درست همان صفتی که هنر دارد. فراموش نباید کرد که سیاست ها از کانال تئاتر می گذرند، نه تئاتر از کانال سیاست، که در این صورت نوعی اهانت به تئاتر است. ضمن اینکه نگاه و نقد تئاتر به سیاست هاست که آنها را تصحیح می کند یا کاستی های آنها را آشکار می کند.

در هر صورت تئاتر وظیفه خودش را انجام می دهد، حال صاحب سیاست می خواهد بشنود یا نشنود. هنر به ویژه تئاتر به دلیل اینکه بیش از هر هنر دیگری زنده و پویاست، رادار جامعه است، آگاهی دهنده و شاهد راستین و در نهایت نگهبان سلامت و هستی اقلیم و فرهنگ و هنر جهان است. به گمان من بی توجهی و گاه دشمنی و حذف این رادار نشان از کم هوشی دست اندرکاران دارد و نشان می دهد که صاحبان کار اصلا آینده نگر نیستند.

از نظام آموزشی تا نسل جوان تئاتر

تردید نکنید که ما مستعدترین بچه ها را در دنیا در تئاتر داریم که با این امکانات کم عالی کار می کنند. من تئاترهای زیادی را در این چند وقت دیده ام و با قاطعیت می گویم کار جوان های امروزی در عرصه نمایش و به ویژه خانم ها از بسیاری از تئاترهای آوانگارد دنیا بهتر هستند. به نظر من اگر نظام آموزشی ما در تئاتر از دستاوردها و تجربه های درازمدت و ارزشمند فرهنگ شرق و غرب در برنامه های درسی استفاده کند تا دانشجویان ما مجهز به دانش و اندیشه های عمیق و گسترده شوند، آن وقت به بهترین شکل تئاتر نوین ما شکل می گیرد.

چهار نمایشنامه نوین در راه است

در پایان این گفت وگو عباس جوانمرد از انتشار چهار نمایشنامه در آینده نزدیک خبر داد و در این باره گفت: چهار نمایشنامه بزرگ از چهار نویسنده مطرح تئاتر جهان را که سال ها دراماتورژی کردم و همراه با شاهین سرکیسیان ترجمه کرده بودیم را پس از یکسری اصلاحات به تازگی تمام شده و برای چاپ به انتشار قطره فرستادم و الان زیر چاپ است.

این کارگردان پیشکسوت تئاتر ادامه داد: البته قبل از این، تصمیم داشتم یک مجوعه نمایشنامه را منتشر کنم اما هنوز کامل نشده به همین خاطر تصمیم گرفتم فعلا چهار نمایشنامه “دختر دهاتی” نوشته کلیفورداودتس نمایشنامه نویس آمریکایی، “گوی مرگ” نوشته مارک تواین نویسنده آمریکایی، “مارگریت” نوشته آرمان سالا کرو نمایشنامه نویس فرانسوی و “بادسام” نوشته آگوست استرنیدبرگ نمایشنامه نویس سوئدی را منتشر کنم.

عکس عباس جوانمرد

 زندگینامه عباس جوانمرد

زندگینامه عباس جوانمرد بازیگر و کارگردان پیشکسوت

 بیوگرافی عباس جوانمرد

 

.

منبع :