– Nikolaj Coster-Waldau

نیکولای کاستر-والدو (به انگلیسی: Nikolaj Coster-Waldau) (زاده ۷ ژوئیه ۱۹۷۰) هنرپیشه دانمارکی است. او تحصیلاتش را در مدرسه تئاتر استاتنس کپنهاگ در ۱۹۹۳ پایان داد و سپس شروع به بازی در فیلم های دانمارکی نمود. او در مجموعه آمستردام جدید از شبکه فاکس در نقش جان آمستردام ظاهر شد. از آوریل ۲۰۱۱ او در نقش جیمی لنیستر در مجموعه تلویزیونی بازی تخت و تاج که از شبکه اچ بی او پخش می شود، بازی می کند.

تولد : ۲۷ ژوئیهٔ ۱۹۷۰

رادکوبینگ، دانمارک

ملیت : دانمارکی

پیشه : بازیگر، تهیه کننده، نمایشنامه نویس

سال های فعالیت : ۱۹۹۳ – تاکنون

همسر(ها) : نوکاکا کاستر-والدو (۱۹۹۸-تاکنون)

فرزندان : ۲ فرزند

زندگی شخصی

او همراه همسرش نوکاکا که یک خواننده و بازیگر اهل کشور گرینلند است و همین طور دو فرزندش در نزدیکی کپنهاگ زندگی می کند. پدر همسرش جوزف موتزفلد یکی از اعضای پارلمان کشور گرینلند و رهبر سابق حزب لنویت می باشد.

حرفه

نیکولای بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ در مدرسه ی ملی تئاتر در دانمارک به تحصیل پرداخت. آغاز کار وی در روی صحنه بازی در نقش لارتز در نمایش Hamlet در تئاتر Betty Nansen بود. بازی وی در فیلم Nightwatch در سال ۱۹۹۴ او را در کشور خودش مشهور ساخت. او سپس برای ادامه ی حرفه ی خود در تلویزیون و سینما به ایالات متحده رفت.

در سال ۲۰۰۱ او حرفه ی خود را در ایالات متحده با بازی در فیلم Black Hawk Down اثر ریدلی اسکات در نقش دریافت کننده ی مدال افتخار گری گوردون آغاز کرد. نیکولای در این مورد می گوید : اولین فیلم آمریکایی من بود، دوستی به من کمک کرد تا آن را در اتاق زیر شیروانی آپارتمانم در کپنهاگ ضبط کنیم. ما این کار را کردیم و خوش شانس بودیم.

او سپس در فیلم Enigma در نقش اصلی مایکل اپتد بازی کرد. در سال ۲۰۰۵ ریدلی اسکات از نیکولای برای بازی در فیلم حماسی Kingdom of Heaven استفاده کرد. ریچارد لونکرین که در فیلم Wimbledon در سال ۲۰۰۴ بازی کرده بود، دو سال بعد در سال ۲۰۰۶ نقشی به وی در فیلم Firewall داد. او سپس در نقش جان امستردام، کارآگاه جنایی فناناپذیر اهل نیویورک که بعد از پیدا کردن عشق واقعی خود فناپذیر شد، در مجموعه ی کوتاه New Amsterdan محصول شبکه ی Fox TV به ایفای نقش پرداخت.

از آپریل سال ۲۰۱۱ او در نقش جیمی لنیستر در مجموعه ی بازی تاج و تخت محصول شبکه ی HBO که بر اساس مجموعه رمان پر فروش نغمه ای از آتش و یخ اثر جورج آر. آر. مارتین ساخته شده به ایفای نقش پرداخت. او در مورد این نقش گفت: چرا نباید جیمی را دوست نداشته باشم. من به عنوان یک بازیگر نمی توانم نقشی بهتر از جیمی بخواهم. شبکه ی Buddy TV او را هشتاد و پنجمین نفر لیست تحریک کننده ترین مردان تلویزیون در سال ۲۰۱۱ رده بندی کرد.

نیکولای در سال ۲۰۱۳ در کنار جسیکا چستین در فیلم ترسناک Mama هنرنمایی کرد. بعد از آن نیز او در نقش سایکس، یک متخصص اسلحه در ارتش در فیلم علمی تخیلی و اکشن Oblivion به ایفای نقش پرداخت.

فیلم شناسی

بلک تورن (فیلم)(۲۰۱۱)

بازی تخت و تاج (مجموعه تلویزیونی)(۲۰۱۱)

ماما(۲۰۱۳)

فراموشی(۲۰۱۳)

نیکولای کاستر والدو و مجموعه بازی تاج و تخت

نام شخصیت : جیمی لنیستر

نام و تلفظ انگلیسی : Jaime Lannister /ˈdʒeɪmi ˈlænɪstər

فصل ها : ۱-۲-۳

سر جیمی لنیستر یکی از اعضای محافظین پادشاه است و یک شمشیرزن به طور استثنایی ماهر است. او برادر دوقلوی ملکه است و در تمام طول زندگی اش با او رابطهٔ جنسی عاشقانه داشته است. او پدر اصلی سه فرزند زندهٔ سرسی می باشد. او واقعاً عاشق خواهرش است و هر کاری را بدون توجه به این که آن کار عواقبی دارد انجام می دهد تا پیش او باقی بماند. او ملقب به “کینگسلیر” (یعنی شاه کش) است چون او پادشاه پیشین، آیریس دوم را کشت؛ کسی که سوگند خورده بود تا از او حفاظت کند.

به اجازه داده شد تا مقام خود را در طول حکمرانی پادشاه جدید حفظ کند زیرا او و پدر با نفوذش به رابرت کمک کردند تا در جنگ پیروز شود. اما هیچ کس احساس نمی کرد که او سزاوار این مقام است. با وجود دشمنی ادارد استارک علیه او به خاطر شکستن سوگندش در حفاظت از پادشاه در طول شورش رابرت، جیمی احترام فراوانی برای ادارد قایل است و او را جنگجویی بزرگ و همسان با خودش می داند. برخلاف پدر و خواهرش جیمی خیلی مراقب برادر کوچکتر خود تیریین است.

هنگامی که تیریین توسط کتلین دستگیر می شود، جیمی با ادارد (همسر کتلین) روبرو و با او درگیر می شود. اما با وجود ناخرسندی جیمی؛ یکی از سربازانش دخالت می کند و با نیزه به ادارد حمله می کند؛ که در نتیجه جیمی به سرباز حمله می کند و به ادارد اجازه می دهد تا زنده بماند. جیمی بعداً با رهبری یک لشکر به ارتش پدرش در ریورلندس، برای انتقام از کتلین، می پیوندد. اما لشکر او در کمین سربازان راب غافلگیر می شود و جیمی اسیر استارک ها می گردد. با وجود دستگیری جیمی، سرسی پس از برکنار شدن باریستان سلمی او را فرمانده ارشد محافظین پادشاه می نامد. در فصل دوم، کتلین جیمی را آزاد می کند و وا را تحت مراقبیت بریِنِ تارث برای مبادله با دخترش به مقر فرمانروایی (پایتخت) می فرستد.

عکس نیکولای کاستر والدو

عکس نیکولای کاستر والدو

بیوگرافی نیکولای کاستر والدو

جیمی لنیستر در بازی تاج و تخت

بیوگرافی و عکس نیکولای کاستر والدو

بیوگرافی و عکس نیکولای کاستر والدو

عکسهای نیکولای کاستر والدو

بیوگرافی نیکولای کاستر والدو

عکسهای جدید نیکولای کاستر والدو

بیوگرافی بازیگران دانمارکی

تصاویر نیکولای کاستر والدو بازیگر دانمارکی

nikolaj coster-waldau

عکسهای آتلیه ای نیکولای کاستر والدو

 نیکولای کاستر والدو

عکسهای پرتره نیکولای کاستر والدو

 فیلم های نیکولای کاستر والدو

پوستر نیکولای کاستر والدو در بازی تاج و تخت

 عکسهای نیکولای کاستر والدو در بازی تاج و تخت

عکسهای نیکولای کاستر والدو در بازی تاج و تخت

 عکس نیکولای کاستر والدو

عکسهای هنری نیکولای کاستر والدو بازیگر مرد دانمارکی

 بیوگرافی و عکس نیکولای کاستر والدو

 

منبع :