آکاایران: بیوگرافی استیو رادنی مک کوئین

استیو رادنی مک کوئین (متولد: ۹ اکتبر ۱۹۶۹) کارگردان، تهیه کننده و نمایشنامه نویس انگلیسی است. وی بخاطر فیلم ۱۲ سال بردگی موفق به کسب جوایز مختلفی منجمله جایزه اسکار، گلدن گلوب و بفتا برای بهترین فیلم شد. او اولین کارگردان سیاه پوست در تاریخ سینماست که موفق شد جایزه اسکار بهترین فیلم را برای فیلم خودش دریافت کند. استیو مک کوئین همچنین بخاطر همکاری اش با مایکل فاسبندر در فیلم هایش شناخته می شود.

زاده : ۹ اکتبر ۱۹۶۹

لندن، بریتانیا

زمینه فعالیت : هنرمند – فیلمنامه نویس – فیلمساز

سال های فعالیت : ۱۹۹۳ – تاکنون

همسر : بیانکا استیجتر

فرزندان : ۲

جشنواره کن : جایزه دوربین طلایی جشنواره فیلم کن (۲۰۰۸)

جایزه ها : جایزه ترنر (۱۹۹۹) – جایزه بفتا

زندگی

استیون رُدنی “استیو” مک کوئین (Steven Rodney “Steve” McQueen) در ۹ اکتبر ۱۹۶۹ در لندن به دنیا آمد. او در غرب لندن بزرگ شد و به دبیرستان Drayton Manor رفت. مک کوئین در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۴ بیان کرد که تجربه بدی را در مدرسه داشته؛ او را در کلاسی قرار دادند که گفته می شده آنها برای کارگری، لوله کشی و کارگری مناسب هستند.

مک کوئین به بازی فوتبال علاقمند بود و حتی در تیم فوتبال St. Georges Colts نیز بازی میکرد. او هنر و طراحی را در کالج هنرهای چلسی خواند و سپس به کالج “گلد اسمیت” دانشگاه لندن رفت و در آنجا بود که به فیلمسازی علاقمند شد. پس از مدتی “گلد اسمیت” را ترک کرد و در دانشگاه نیویورک مشغول به تحصیل شد.

استیو مک کوئین که نباید او را به دلیل تشابه اسمی با استیو مک کوئین بازیگر قدیمی سینما اشتباه گرفت، فیلمسازی خود را با ساخت فیلمهای کوتاه آغاز کرد و پس از چند سال اولین فیلم بلند خود را با نام “گرسنگی” در سال ۲۰۰۸ ساخت که جایزه جشنواره کن را دریافت کرد. او پس از ساخت فیلم “شرمساری” (۲۰۱۱)، در سال ۲۰۱۳ فیلم “دوازده سال بردگی” را ساخت که جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۴ را دریافت کرد؛ او به عنوان اولین کارگردان سیاه پوست تاریخ سینما نام گرفت که اسکار بهترین فیلم را گرفته است؛ او این جایزه را به تمام بردگان جهان تقدیم کرد.

ساخت فیلم کوتاه، آغاز فعالیت فیلمسازی

استیو مک کوئین در آغاز فیلمسازی خود فیلم کوتاه “خرس” را در سال ۱۹۹۳ ساخت؛ فیلمی که در کالج هنر رویال لندن به نمایش در آمد. او پس از آن فیلمهای کوتاه “۵ قطعه آسان” را در سال ۱۹۵۵، “فقط بالای سر من” را در سال ۱۹۹۶، “اکسودس” را در سال ۱۹۹۷، “Western Deep” را در سال ۲۰۰۲ و “Rolling Thunder” را در سال ۲۰۰۷ ساخت. او در بسیاری از فیلمهای کوتاه خود حضور داشته است.

فیلمی درباره سربازان انگلیسی در جنگ عراق

در سال ۲۰۰۶ استیو مک کوئین به عنوان یک فیلمساز جنگی به عراق رفت و سال بعد فیلم  Queen and Country را ساخت که در آن مرگ سربازان انگلیسی را در جنگ عراق به تصویر کشیده بود، چهره هرکدام از این سربازان به صورت یک ورقه تمبر نمایش داده شده بود.

“گرسنگی” نخستین فیلم بلند مک کوئین

اولین فیلم بلند استیو مک کوئین یعنی “گرسنگی” در سال ۲۰۰۸ در رابطه با اعتصاب غذایی زندانی های ایرلندی در سال ۱۹۸۱ بود که در شصت و یکمین جشنواره کن سال ۲۰۰۸ برنده جایزه دوربین طلایی شد، او اولین کارگردان بریتانیایی بود که چنین جایزه ای را دریافت می کرد. این فیلم در جشنواره های فیلم تورنتو و سیدنی هم جوایزی را کسب کرد و انجمن منتقدین فیلم لس آنجلس جایزه برتر خود را به فیلم ” گرسنگی ” داد.
فیلم “گرسنگی” درباره “بابی سندز” از اعضای ارتش سری جمهوری خواه ایرلند بود که به خاطر پیکار با اشغالگران انگلیسی به ۱۴ سال حبس محکوم شده بود.
در این فیلم مک کوئین ۶ هفته آخر زندگی “سندز” را به تصویر می کشد. سال ۱۹۸۱ زمانی که “سندز” به دلیل اوضاع نابسامان زندانیان سیاسی دست به اعتصاب غذا می زند و پس از گذشت ۶۶ روز در زندان سیاسی جان می دهد.
فیلم “گرسنگی” از سوی جمعی از شخصیت های سیاسی از جمله “جفری دانلدسن” یکی از نمایندگان مجلس ایرلند و “ریچارد اوریو” که هنگام مرگ سندز سخنگوی مطبوعاتی زندانیان ارتش جمهوری خواه ایرلند بود، مورد انتقاد قرار گرفت چرا که آنان معتقد بودند مسئه اعتصاب غذا نباید به عنوان یک نماد هنری ترسیم شود.
استیو مک کوئین هدف خود از ساخت این فیلم تاملی بر یک مرگ هدفمند خواند و گفت: «آنچه من می خواهم در این فیلم به بیننده انتقال دهم چیزهایی است که در کتاب ها و آرشیوها پیدا نمی کنید یعنی مسائل عادی و غیرعادی زندگی در این دنیای زندان.»

“شرمساری” فیلمی درباره اعتیادی ویرانگر

استیو مک کوئین در سال ۲۰۱۱ فیلم “شرمساری” را ساخت. داستان فیلم درباره برندون سالیوان (مایکل فاسبندر) کارمند جوان و مرفهی است که در نیویورک تنها زندگی می کند و از ظواهر زندگی اش به نظر می رسد چیزی کم نداشته باشد. هزینه آپارتمان مجلل و ولخرجی های شبانه اش از درآمد بالایش تأمین می شوند اما در زندگی او رازی وجود دارد، رابطه جنسی برای او به نیازی سیری ناپذیر و جبری ویران کننده تبدیل شده است. سیسی (کری مولیگان) خواهر نیازمندش که صدمه عاطفی هم خورده، چون بی سرپناه مانده، برای زندگی پیش او می آید. برندون با دیدن اسباب و اثاثیه خواهرش، کنترل خود را از دست می دهد …
در واقع این فیلم اعتیاد به روابط جنسی را نشان می دهد؛ اعتیادی که می تواند مانند انواع دیگر آن ویرانگر باشد. این نوع اعتیاد، اشتیاقی مستهلک کننده است که چشم شخص مبتلا را بر روی دیگر مسائل مهم زندگی بسته نگاه می دارد. داستان فیلم درباره زندگی آلوده به اعتیاد است و اینکه چطور این اعتیاد کنترل تک تک لحظات زندگی شخص معتاد را در دست می گیرد.

“دوازده سال بردگی” نمایش برده داری در امریکا

مک کوئین فیلم “دوازده سال بردگی” را در سال ۲۰۱۳ ساخت؛ این فیلم در سپتامبر سال ۲۰۱۳ در جشنواره فیلم تورنتو به عنوان بهترین فیلم از نگاه مخاطبان انتخاب شد؛ “دوازده سال بردگی” که یکی از شانسهای دریافت جایزه بهترین فیلم آکادمی اسکار ۲۰۱۴ بود، توانست جایزه بهترین فیلم را از آن خود کند و استیو مک کوئین به عنوان اولین کارگردان سیاه پوست اسکار را دریافت کرد.
در این فیلم “برد پیت”، بازیگر هالیوودی، یکی از تهیه کنندگان این فیلم بود که نقش کوتاهی را در فیلم بازی کرد.
داستان فیلم: یک سیاهپوست آزاد به نام “سالومن نورثاپ” است که در دوران برده داری به عنوان یک نوازنده ویولن با همسر و فرزندانش در ساراتوگای نیویورک زندگی می کند اما یک شب توسط چند نفر اراذل و اوباش اغفال شده، به وسیله آنها مسموم و به عنوان برده فروخته می شود. به هوش که می آید، خود را در غل و زنجیر می بیند. سپس به مزارع پنبه لوییزیانا در جنوب آمریکا برده می شود، جایی که ابتدا توسط یک برده دار به نام ویلیام فورد خریده شده و بعد از آن به ادوین اپس (مایکل فاسبندر) فروخته می شود. سالومن پس از ۱۲ سال بردگی نجات پیدا کرد.
استیو مک کوئین درباره فیلم “دوازده سال بردگی” گفت: «من این فیلم را ساختم چون می خواستم داستانی درباره برده داری روایت کنم، موضوعی که در سینما فرصت ظهور نیافته است. خواندن درباره برده داری یک چیز است و تماشای یک روایت چیز دیگر. حال اگر این اثر دربردارنده دیالوگ هم باشد، دیگر فوق العاده می شود اما برای من “۱۲ سال بردگی”، درباره جان سالم به در بردن از یک موقعیت خطرناک است. امیدوارم این فیلم فراتر از مسائل نژادی باشد. نژاد بخشی از فیلم است، اما نه همه آن.»

آثار

مک کوئین در ابتدای کار خود فیلمهای کوتاه بسیاری ساخت. او در فیلمهای بلند خود علاوه بر کارگردانی، به عنوان یکی از نویسنده ها فعال بوده است.

فیلمهای کوتاه

-”خرس” (Bear) محصول سال ۱۹۹۳

-”پنج قطعه آسان” (Five Easy Pieces) محصول سال ۱۹۹۵

-”فقط بالای سر من” (Just Above My Head) محصول سال ۱۹۹۶

-”اکسودوس” (Exodus) محصول سال ۱۹۹۷

-”وسترن عمیق” (Western Deep) محصول سال ۲۰۰۲

-”Rolling Thunder” محصول سال ۲۰۰۷

فیلمهای بلند

-”گرسنگی” (Hunger) محصول سال ۲۰۰۸

-”شرمساری” (Shame) محصول سال ۲۰۱۱

-”دوازده سال بردگی” (۱۲ Years a Slave) محصول سال ۲۰۱۳

عکس استیو رادنی مک کوئین

بیوگرافی استیو رادنی مک کوئین

 12 سال بردگی

زندگینامه استیو رادنی مک کوئین

 فیلم های استیو رادنی مک کوئین

استیو رادنی مک کوئین کارگردان انگلیسی

 زندگینامه استیو رادنی مک کوئین

بیوگرافی و عکس استیو رادنی مک کوئین

 استیو رادنی مک کوئین

تصاویر جدید استیو رادنی مک کوئین

 بیوگرافی استیو رادنی مک کوئین

 

منبع :