هفته نامه تماشاگران امروز - ابوالفضل الله دادی:  چارلی خیلی جوان بود که دل به «هتی کلی» باخت. دقیق بخواهیم بگوییم 19 سال داشت که یک دل، نه صد دل اسیر و واله هتی شد. با اینحال خانواده هتی از همان ابتدا با چارلی مخالف بودند. در نهایت هم این عشق سرانجامی نداشت و راه به جایی نبرد.

حضور هتی اما در ذهن چارلی تا مدت ها دوام داشت. حتی ازدواج اول او نیز تحت تاثیر عشقش به هتی بود. چارلی البته چهار بار ازدواج کرد که بین این ازدواج ها، عشق بزرگ او در ازدواج چهارم رخ نمود: وقتی چاپلین 54 ساله به «اونا اونیل» 18 ساله دل باخت.چارلی 29 ساله بود که با «میلدرد هریس» ازدواج کرد. میلدرد در آن زمان 17 سال سن داشت و بازیگر بود اما آنچه باعث شد چاپلین با او ازدواج کند، نه شغل و موقعیت خانوادگی اش که شباهتش به هتی کلی، عشق ناکامش بود.

برای چارلی، میلدرد «دختر بانمکی» بود که یاد هتی را برایش زنده می کرد. شاید به همین دلیل هم بود که زندگی مشترک این دو دوامی نداشت و آنها تنها دو سال پس از ازدواج از هم جدا شدند.

ثمره ازدواج نخست چارلی یک پسر بود که البته سه روز پس از تولد از دنیا رفت. چهار سال بعد، چارلی که حالا دیگر برای خودش اسم و رسمی داشت، با «لیتا گِرِی» هنرپیشه فیلم «پسربچه» ازدواج کرد. در سال 1924 و در حالی که او تنها 16 سال سن داشت، مشخص شد که از چارلی 35 ساله حامله شده است. این می توانست یک رسوایی بزرگ برای چارلی چاپلین باشد که با دختری که به سن قانونی نرسیده رابطه داشته است. به همین دلیل چاپلین در ماه نوامبر همان سال به صورت مخفیانه و در مکزیکو با لیتا ازدواج کرد تا جلوی این رسوایی گرفته شود. با اینحال این آغاز جنجالی، عمری کوتاه داشت.

چارلی چاپلین, عاشقِ «اونا» چارلی چاپلین,کمدین,بیوگرافی کارگردان های بزرگ


خیلی زود متوجه شدند که کمترین نقطه اشتراکی با هم ندارند و همین مسئله باعث شده بود که چارلی همه تلاش خود را به کار گیرد تا هر چه بیشتر از خانه دور باشد. در همین روزها او در حال ساخت «جویندگان طلا» بود که در آن با لیتا همبازی شد.

زندگی مشترک این دو اما خیلی زود به جدایی رسید و آنها در 22 آگوست 1927 رسما از هم جدا شدند. این طلاق در آن زمان از چند جهت خبرساز شد؛ نخست اینکه چارلی در آن روزها درگیر حاشیه هایی شده بود و خبر بازیگوشی های او به رسانه ها هم رسیده بود. در وهله بعدی او به خاطر طلاقش مجبور به پرداخت 600 هزار دلار به همسرش و 100 هزار دلار بابت هر یک از پسرهایش شد. این ارقام باعث شد تاط لاق چاپلین از گری گران ترین طلاق آن زمان لقب بگیرد.

لیتادو، «اتوبیوگرافی» نیز در مورد زندگی اش با چاپلین نوشته که یکی از آنها «زندگی من با چاپلین» نام دارد. ظاهرا این طلاق پر خرج برای چارلی درس عبرتی می شود چون او حدود 10 سال ازدواج نمی کند تا اینکه سرانجام در سال 1936 برای سومین بار دم به تله می دهد و با «پائولت گودار» ازدواج می کند. پائولت هم بازیگر بود و در «عصر جدید» شاهکار چاپلین بازی کرده بود. این ازدواج هم اگرچه از دو ازدواج قبلی بادوام تر است و شش سال به طول می انجام اما سرانجامی جز جدایی ندارد.

برای آخرین بار

ریشه لاتین «اونا» به معنای «تک» و «یگانه» است؛ اسمی برازنده برای دختر نمایشنامه نویس معروف آمریکایی، «اوژن اونیل» که جایزه نوبل را هم برده است. اونا متولد 1925 بود و وقتی با چارلی چاپلین 54 ساله ازدواج کرد تنها 18 سال سن داشت.

اوژن اونیل که به شدت با این ازدواج مخالف بود وقتی نتوانست مانع آن شود دیگر تا پایان عمر حاضر نشد دخترش را ببیند. این مسئله البته چیز زیادی را در زندگی او تغییر نداد چون خود اوژن وقتی اونا دو سال داشت، دل به زن بازیگری باخت و برای زندگی با معشوقه اش، اونا را همراه برادر و مادرش تنها گذاشت و آنها را ترک کرد. به همین دلیل بود که اونا و شان برادرش تحت نظر مادرشان بزرگ شدند: «اگنس بولتون»، مادر زن آینده چارلی چاپلین.

چارلی چاپلین, عاشقِ «اونا» چارلی چاپلین,کمدین,بیوگرافی کارگردان های بزرگ


اونا 17 سال سن داشت که زیبایی خیره کننده اش باعث شد توجه محافل نیویورک به او جلب شود. نکته جالب توجه در زندگی اونا این است که او در همین دوران با مرد جوان رازآلودی روابط عاشقانه ای داشت که بعدها به یکی از مشهورترین نویسنده های دنیا تبدیل شد: «جی.دی.سلینجر».

اونا رویای بازیگر شدن در سر دارد. او جوان اول سال 1942 است. سرانجام آنقدر عکس در رسانه های مختلف از اونا منتشر می شود که واکنش پدرش را برمی انگیزد. او در 12 می آن سال در نامه ای به وکیلش فعالیت های او را حقیر و احمقانه می خواند و می نویسد: «آنچه اونا به دست می آورد، لایق تحقیر و سرزنش است. هالیوود پایان کار او خواهد بود و روی زمین هیچ جایی بدتر از هالیوود برای یک دختر جوان وجود ندارد.»

اونا در ابتدای ورود به دنیای سینما مورد توجه «اورسن ولز» قرار می گیرد که نخستین راهنمای او در دنیای پر زرق و برق هالیوود هم می شود. آیا رابطه عاشقانه ای هم بین آنها شکل می گیرد؟ بعدها در این مورد بسیار گفته می شود اما هرگز تایید نمی شود. نخستین دیدار چاپلین و اونا هم برای بازی در یک فیلم است. تهیه کننده فیلم، اونا اونیل و چارلی چاپلین شام را با هم صرف می کنند و در مورد پروژه مشترک حرف می زنند. اونا در آن شام تاریخی کشف می کند که کمدین مشهور دوست دارد «چارلی» صدا زده شود و نه «آقا». علاوه بر این او ظرافت زنانه دست های چارلی را که لکه های قهوه ای روی آنها نشسته بود با دقت می نگرد، چروک های صورتش را از نظر می گذراند، حلقه موهای خاکستری چارلی را تماشا می کند و به نگاه آبی پیرمرد دل می بازد.

«مایکل چاپلین» می گوید: «او همه چیزهایی را که سرمایه اش بود نثار پدر کرد؛ معصومیت، ملاحت، جوانی و البته عشق مطلق.»

چاپلین با وجود آن همه تجربه تلخ، بی صبرانه منتظر می ماند تا اونا 18 سالگی اش را جشن بگیرد و با او ازدواج کند. 16 ژوئن 1943. اگر چارلی در سن 19 سالگی عشق نافرجام هتی کلی را تجربه کرد، وقتی در 25 دسامبر 1977 چشم از جهان فروبست، نه تنها هیچ یادی از آن عشق در ذهنش نبود که وجودش پر بود از عشق اونا.

بیست و هفتم سپتامبر 1991، کمی پس از نیمه شب و در شبی که توفانی سخت درگرفته بود، اونا نیز آخرین نفس را کشید تا بیش از این از آقای چاپلین که دوست داشت چارلی صدایش بزنند دور نماند.

گردآوری بیوگرافی آکاایران