چارلیز ترون: من از آن دسته بازیگرانی نیستم که بخواهم با استفاده از شهرتم عده‌ای سیاستمدار را به نفع عده‌ای دیگر تحت فشار قرار دهم، زیرا اگر من چنین کنم دیگر من یک سیاستمدارم نه یک بازیگر...

 وقتی در سال ١٩٩٥ کارش را به عنوان یک بازیگر آغاز کرد، شاید هیچ کس فکرش را هم نمی کرد این مدل خوش چهره روزی بتواند در صف ستاره های زیبارو و مستعد بازیگری جهان قرار بگیرد. سی و هشت سال پیش در آفریقای جنوبی متولد شد. با اینکه پدر و مادرش هردو متولد آفریقای جنوبی بودند ولی پدر او اصلیتی فرانسوی و مادرش آلمانی تبار بود. هزینه های خانواده از راه شغل پدر که مکانیک و مادر که در کار ساخت و ساز جاده بود، تامین می شد. در چهار سالگی آموزش رقص باله را شروع کرد و در چهارده سالگی به ژوهانسبورگ رفت و در مدرسه بین المللی هنر مشغول تحصیل شد.

اما یک سال بعد اتفاقی فراموش نشدنی در زندگی اش رخ داد. او تا سال ها حقیقت را درباره پدرش نمی گفت و بهانه های مختلفی برای مرگ اش می آورد که در آخر این نقطه تلخ از زندگی اش را برای همه روایت کرد. پدرش در حالت مستی به او و مادرش حمله می کند و مادر برای دفاع از خودشان به پدر او شلیک می کند. پس از این اتفاق او از تحصیل انصراف می دهد و به کمک مادرش می رود. پس از آن به تشویق مادرش به سمت مدل شدن رفت. در شانزده سالگی این کار را آغاز و در ایتالیا و فرانسه به عنوان یک مدل فعالیت اش را شروع کرد. ولی چندان به این کار علاقه نشان نداد و از آنجایی که در کودکی به یادگیری رقص باله پرداخته بود تصمیم گرفت به همان علاقه قدیمی اش ادامه دهد. اما زمانی که ١٨ ساله بود به دلیل آسیب شدیدی که در ناحیه زانو برایش اتفاق افتاد به ناچار این کار را هم رها کرد.

یک دختر هجده ساله، مرگ غیرمعمول پدرش، نه چندان علاقه مند به مدل و جامانده از علاقه سال های کودکی اش، رقص باله. در این شرایط که هیچ چیز بر وفق مراد نبود، به لس آنجلس رفت تا شاید بتواند راه بازیگری را در پیش بگیرد. اما در این راه هم کاری پیدا نکرد. آن طور که خودش می گوید: «بعد از اینکه مجبور شدم رقصیدن را کنار بگذارم، برای بازیگری به لس آنجلس رفتم اما چون نتوانسته بودم کاری پیدا کنم، مادرم پول کرایه خانه‌ام را برایم فرستاده بود و برای نقد کردنش، به یک بانک در بلوار هالیوود رفت. اما مسئول بانک چکم را نقد نمی‌کرد که باعث عصبانیتم شد. بعد از آن، مردی بنام جان کراسبی کارت ویزیتش را به من داد و از من خواست که با وی تماس بگیرم. فکر می‌کردم دروغگوست اما بعداً معلوم شد که این فرد، استعداد یاب است.»

بالاخره در ١٩ سالگی مقابل دوربین یک فیلم سینمایی رفتن را تجربه کرد. «بچه های مزرعه ٣» و «دو روز در دره» و «کارهایی که انجام می دهی» سه فیلم اولی بودند که در آنها به ایفای نقش پرداخت. هنوز آن اتفاقی که باید رخ می داد، برایش پیش نیامده بود. اما در سال ١٩٩٧ برای بازیگر تازه کاری مثل او خیلی زود نقطه عطف کارنامه هنری و زندگی اش خودش را نمایان کرد. «وکیل مدافع شیطان» او را در کنار آل پاچینو و کیانو ریوز قرار داد.

 اگر چه در حضور این دو بازیگر و نقش های پررنگ شان نامی از او بر روی پوستر درج نشد، اما خارج از پوستر، در جاهای دیگر «وکیل مدافع شیطان» را با سه نام کیانو ریوز، آل پاچینو و چارلیز ترون شناختند. نام چارلیز ترون بیست و دو ساله خیلی زود برای خیلی از مخاطبان سینما تبدیل به یک بازیگر جوان خوش آتیه شد. «همسر فضانورد»، «قوانین خانه سایدر»، «افسانه بگر ونس»، «مردان افتخار»، «نوامبر شیرین» و «شغل ایتالیایی» فیلم های بعدی او بودند که تا سال ٢٠٠٣ در آنها بازی کرد که «شغل ایتالیایی» تصویر موفقی از او در یک فیلم اکشن به نمایش گذاشت. از زمان بازی در «وکیل مدافع شیطان» تا سال ٢٠٠٣ فقط شش سال فاصله است. یک بازیگر باید خیلی مستعد و خوش شانس باشد که با گذشت این فاصله زمانی بتواند جایگاه اش را به خوبی تثبیت و حتی با نقطه طلایی کارنامه اش به همین زودی ملاقات کند.

سال ٢٠٠٣ او علاوه بر «شغل ایتالیایی» فیلم دیگری هم داشت: «هیولا». در این فیلم دیگر از آن بازیگری که وقتی نام اش می آمد زیبایی اش برای همه در ذهن تداعی می شد، خبری نبود. با گریم سنگینی که در این فیلم داشت و بازی فوق العاده ای که ارائه کرده بود، محال بود بتوان کسی چارلیز ترون را در «هیولا» پیدا کند. او خود آیلین وور نوس اولین قاتل زن زنجیره ای آمریکا شده بود. این ریسک ای که او پذیرفته بود که یک دفعه پس از شش سال چهره زیبایی که همه او را با آن می شناختند را با یک هیولا عوض کند، خروجی خیلی خوبی برایش داشت. تا جایی که راجر ایبرت فقید بازی او را یکی از بهترین اجراهای تاریخ سینما دانست. او موفق شد تا اولین اسکار کارنامه هنری اش را دریافت کند. از همان سال هالیوود یکی از اصلی ترین ستاره هایش را شناخت. فیلم هایی هم که او پس از «هیولا» تا همین سال پیش بازی کرد، شاید کارهای چهار ستاره بین شان کم باشد ولی اکثر آنها از فیلم های مهم این سال ها و از طرفی هم نشان گر بلوغ این بازیگر در انتخاب قدم های بعدی اش بوده است.

چارلیز ترونه

 تقریبا در فیلم هایی که به ایفای نقش پرداخته تعادل خوبی بین حضور در کارهای تجاری و آثار قابل تامل ایجاد کرده. چارلیز ترون برخلاف خیلی از دیگر بازیگرهای زن، با داشتن چهره زیبا و فیزیک ای که مناسب یک مدل است، تصویری از خودش در سینما ارائه کرده که همیشه یک زن باصلابت و محکم (که در فیلمی مانند «در دره اله» در فضایی مردانه پا به پای آنها و شخصیت مستقل اش در نقش یک پلیس ظاهر می شود) و با حفظ زیبایی ها و ظرافت های زنانه را در ذهن تداعی می کند.

چارلیز ترون قبل از عمل

نقل قول هایی از چارلیز ترون:
- زیبایی خیلی مهم نیست و نمیتوان به آن متکی بود. ممکن است تا شما را کمی به جلو ببرد اما همیشه انسانهای جوان تر و زیباتر از شما هم وجود دارند. روزی می رسد که شما باید به مسائل دیگری فکر کنید.

- اتفاقاتی در زندگی رخ می دهد که میتوانید انتخاب کنید که آنها شما را نابود کنند. شما میتوانید انتخاب کنید که غمگین باشید میتوانید انتخاب کنید که خوشحال باشید. شما فقط باید انتخاب کنید و مصمم باشید.

- دوست دارم مانند انسانی معمولی در یادها باقی بمانم. نه به عنوان سلبریتی‌های بزرگ، فقط مثل یک دختر معمولی، مثل یک انسان.

- برای من هیچ چیز بی ارزش تر از این نیست که بعضی از مردم تلاش می کنند تا چیزی بشوند که نیستند.

- من از آن دسته بازیگرانی نیستم که بخواهم با استفاده از شهرتم عده‌ای سیاستمدار را به نفع عده‌ای دیگر تحت فشار قرار دهم، زیرا اگر من چنین کنم دیگر من یک سیاستمدارم نه یک بازیگر، در حالیکه اینگونه نیست، من یک هنرمندم و هنرمند هم باقی خواهم ماند.


گردآوری بیوگرافی آکاایران
گردآوری بیوگرافی آکاایران